officialrasia
officialrasia officialrasia
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jake can swim 1/3 of a lap in 1/6 of a minute. How many laps can he swim in 3 1/2 minutes? Show All Work!

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 03-02-2017
Divide to see how many laps he can swim in one minute, then multiply that by 3 1/2 to see how many laps he can swim in 3 1/2 minutes.

[tex]\sf\dfrac{1}{3}\div\dfrac{1}{6}[/tex]

You can multiply by the reciprocal.

[tex]\sf\dfrac{1}{3}\times\dfrac{6}{1}[/tex]

[tex]\sf\dfrac{6}{3}[/tex]

[tex]\sf 2[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what are two division expressions that have the same value as 61.12 divided by 3.2
Evaluate the dot product of (2,4) and (1,2)
what is the area of a rectangle with vertices with (2,3), (7,3), (7,10), and (2,10)
Write three to five sentence explaining any strategies you used and what new understanding you gained from the text as a result of reading it aloud
Solve by extracting roots. Round your answers to two decimal places. 2.8x² = 2x² + 22.1
A five pound bag of apples costs $3.45. What is the unit cost of apples
I need help with my math
The Lopez family is moving to another city. An online budget estimator says their required monthly income will be $5,900. How much more per month will they need
Hamburgers cost $2.50 and cheeseburgers cost $3.50 at a snack bar. Ben has sold no more than $30 worth of hamburgers and cheeseburgers in the first hour of busi
What are two basic ways the government tries to affect the economy