MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which charasteristic was common to ancient civilizations in egypt , mesopotamia and china?
What does PRAM stand for?
(1/4)^-2 - (5^0 * 2) * 1^-1
how do u right a rational as a decimal? 7/40
8 divided by two fifths
how to multiply numbers with exponets and different bases
The number of bacteria (b) in a batch of refrigerated food is given by the function b(t) = 20t2 − 70t + 300, where t is the temperature of the food in degrees F
Most state constitutions reflect the influence of the what
Jamar is finding (-2)(-3)(-4). Find his mistake and correct it. Explain your answer.
You and your friend work together for 4 hours to produce a total of 8 bookcases. what is productivity?