ExanderC403398 ExanderC403398
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If your car gets 32 miles per gallon, how much does it cost you to drive 30 miles when gasoline costs $2.55 per gallon?

Respuesta :

HennaM736894 HennaM736894
  • 03-11-2022

32 miles ---------> 1 gallon

30 miles--------------> xgallons

Solving for x:

32/30 = 1/x

x = 30/32 = 0.9375 gallons

1 gallon ------>$2.55

0.9375 gallons----->$y

1/0.9375 = 2.55/y

Solving for y:

y = 2.55*0.9375 = $2.390625

It will cost $2.390625

Answer Link

Otras preguntas

Drew painted his uncle's barn on Saturday. It took him 4 hours to paint the whole barn, and his uncle paid him 60 dollars for his work. What was Drew's pay rate
chad earns $234 for 36 hoursof work. Geo earns $288 for 40 hours of work. Are the pay rates of these two people proportional?
Solve the problems below. Please answer with completely simplified exact value(s) or expression(s). Given: ΔАВС, m∠ACB = 90 CD ⊥ AB , m∠ACD = 30°,AD = 8 cm
(PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
The length,width, and height of a rectangular box are represented by 4x,x+4, and 3x-2, respectively. When the volume is expressed as a polynomial in standard f
7. Where did slaves have harder lives?
What is the difference between Provolone cheese and American Cheese? I need to know for my science project ASAP!!!!!!!
Round each number to the place of the underlined diget 0.724 7
In this case, lithium would be classified as a(n) A) atom. B) compound. C) ion. D) molecule.
thx for ur helpness click the picture