EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Why is culture important?
Why is the battle of new Orleans important to louisiana and united states history
Two major virtues of the market system are that it: -results in an equitable personal distribution of income and always maintains full employment. -results in p
Use the drop-down menus to complete the statements. The countries ofwanted to find a quicker route to trade with. Themeant they would no longer have to travel.
L'imparfait avec le conditionnel Ecris un paragraphe sur un de ces sujets. Ecris au moins sept phrases complètes en français et utilise la structure de cette pa
What was the effect of scientific management on the auto industry? A. Scientific management reduced the time, effort, and expense of making a car. B. Scientific
what do have to do bro
Read Paragraph 8 of the excerpt. For God's sake, are we crazy? In the face of history, of every line of philosophy, against the teaching of every religionist an
What is the length of ad
I need help please ..