ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

why are the wires twisted around each other in twisted pair cable?
fined the answer 4d+5d​
12 less than twice a number is equal to the number. What is the number?
Fill in the misBruno solved the following equation: 4x + one half(10x − 4) = 6 Step Work Justification 1 4x + 5x − 2 = 6 2 9x − 2 = 6 3 9x = 8 4 x = eight ni
solve 3 please be fast
To follow the order of operations, remember to Please Excuse My Dear Aunt Sally—parentheses first, followed by exponents, then multiplication and division, and
help me pls Factor the following polynomial. x4 – 3x3 + 2x2 - XI?!(x [ ] 1)(x - [ ]
What is bigger 24 fl. Oz. Or 8 cups?
Choose the best word or phrase to complete each sentence. 1. The disability rights movement helped promote , which released people with disabilities from insti
Can somebody explain to me what are atomic orbitals and their types?