Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

please hurry :( Given m||n, find the value of x. m xº 1189 +-
what is the sum of the geometric series 4∑ t=1 6t-1​
In 1985 a biologist counted 750 pine trees in a 250 hectare forest. Using similar counting techniques, the biologist counted 1,250 pine trees in 1990 and 1,500
which action is an example of antonys use of anticipation as a persuasive technique
What industries grew because of the war effort and what did they have to do to produce weapons
Please solve for the value of the following bonds and briefly explain your results: A) A U.S. Government Treasury Strip is quoted in the Wall Street Journal at
a therate ticket cost £63 plus a booking fee of 3% what is the total price of the ticket
In a recent study of incomes in Wake county in North Carolina, it was found that the distribution of family incomes is skewed to the right (i.e., it has a long
Solve: [tex]x=4+\left(4x-4\right)\frac{1}{2}[/tex] x = 2 x = 10 x = 2 or x = 10 no real solution
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!