makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

You have 400,000 saved for retirement.Your account earns 9% interest.How much will you be able to pull out each month,If you want to be able to take withdrawals
this is the question​
I’m a impatient person but I will wait until I get all the answers I need for this assignment
Drop your wallpaperif you drop your wallpaper free brainliest answer​
Please help!!!!!……………….PLEASEHELPPPP
Need help with this thing here
10. What guesses would you make about these characters' personalities, what they are feeling, and what they want? What specifically do they say or do in this pa
pls help! 2CO + O2 → 2CO2 Carbon monoxide and oxygen combine to produce carbon dioxide. The total bond energy of the products is 1,472 kJ. The bond energy of ea
10. Which statement summarizes the heading What Causes Happiness? A. A wide social network is the key to happiness. B. Laughing at funny jokes helps to lift a g
The cell membrane holds the cell together true or false?