Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can Muhammad's leadership in Medina be called a theocracy? Why or why not?
Peter made 3 different stacks of wooden blocks. The first stack was 4 blocks high, the second stack was 9 block(s) higher than the first, and the final stack wa
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS ​
What is the percentage of the shaded area
1. An athletics timekeeper records a sprinter's time as 10.0 +0.1 seconds. A) What is the shortest and longest possible time? B) What is the percentage uncertai
Two objects "A" and "B" are such that body A is rotating with uniform angular speed of 2rad s-1 while B with uniform acceleration of 2rad s-1. If the ratio of t
Answer please ggggggggg
Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?
2·43≈85- estimate 2·43= 86 My question is: Is my work correct or not
1. Edouard et Nathalie _________ a l'hotel. 2. Jean Francois __________ a l'ecole. 3. Ils ___________ en vacances. 4. Julie et moi, nous __________ au match de