jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

como resolver esta ecuacion 4(x/6-3)=9/2
3. Al Capitán le venden tela de forma rectangular para hacer otro velero, el lado de menor longitud de la tela seria de 3,3m y con toda la tela le alcanzaría pa
How did slavery have a positive impact ?
Sara is having a dinner party for four friends and needs to reduce the serving size of the meatloaf recipe. She uses the equation StartFraction x over 4 EndFrac
Which headline would best indicate that the priority of the news source is to maintain credibility?
What is the answer to F(x)=x+2
Which organism fix nitrogen in the soil ?
Describe the main features of a spit
that I would like to know is why did you pick these artworks? So did you think they were the best? Do you like them? What reasons? my artwork name Pablo Picasso
What was the Gulf of tonik incident