kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

plz help me with my hw
what is the meaning of persecution
Hunter thought he purchased an umbrella for $60. The actual price of an Umbrella is $50. What is hunters percent error
Diego parakeet is 13 centimeters,4 millimeters tall how tall is his parakeet in millimeters
An atom with 9 protons and 10 neutrons in its nucleus and 9 electrons in movement around the nucleus would be an atom of which element? A: Beryllium B:
Which of the following shows fossils as evidence of continental drift? A. Limestone layers in the Appalachian Mountains of North America were exactly the same a
A man is found dead in a phone booth in a pool of blood. The glass on either end of the phone booth is broken and the phone is hanging. Just outside of the phon
Phenotypes are an observable expression of someone's genotypes personality RNA parents
Factor 3d^2 - d - 24
The atomic number of an atom is the number of