diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

The bandwidth of the medium is measured as ____. bits per second (bps) amps per second (bps) characters per second (cps) words per second (bps)
The best way to protect your family from carbon monoxide poisoning is to install a whole-house air ventilation system. True or False
what doe it mean to have your work peer reviewed?
Which defines napoleons impact on Europe? A. Many Germanic territories were united. B. Portugal ceased to exist as a country. C. The invasion of Britain ended i
what is mean by electromagnetic spectrum? of what type of waves does it consist?
The sum of two integers is 45. If one of them is (-200). Find the other.
Your swimming pool is square and 5.8 m on a side. It is 4.2 m deep in the morning If the temperature changes by 24 degrees C during the afternoon, how much the
A pointer is the memory address of a variable. FALSE TRUE
Science question Plz help The question number 3
What is the width of the poster?(full question and answer options in the photo) I WILL MARK BRAINLIEST​