ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

What is NOT one of the most common uses of water in the United States?
What do you think makes a work of fiction “realistic”?
Solve and simplify. 1/4 x 4/7 A. 5/12 B. 4/28 C. 3/4 D. 1/7
PLEASE HELP! Triangle inequality!! WILL GIVE BRAINLIEST Sandy made a reflective sticker for her bicycle in the shape of a triangle. Two of the three side length
What is the bond angle in a tetrahedral molecule?
What is the difference between a paraphrase and a summary?
find the solution set of this inequality. Enter your answer in interval notation using grouping symbols. |-2x-3|≤7
30 Points !!!!! Find the values of x and y that produce the following Pythagorean triples : 1.) 65, 72, 97 2.) 25, 312, 313 3.) 39, 760, 761 Please show wor
A cab charges $1.50 for the flat fee and $0.50 for each mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Sharon can travel if she has $25 to spen
Will reward brainliest !!!