Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

In the figure, j∥k and m∠2 = 117°. What is the m∠3 ? Enter your answer in the box.
A particle has an acceleration of +6.24 m/s2 for 0.300 s. At the end of this time the particle's velocity is +9.81 m/s. What was the particle's initial velocity
264 is 55% of what number?
How to round to the nearest whole number?
Is it better to have blue or green eyes? And why?
In the digital age we have less time to absorb and make sense of new information. fewer ways to learn than we did before the digital age. mentally become narrow
The exchange rate is £1=$1.54 how many £ would I get for $77
Explain ways trees assist in keeping high water quality.
What does interpretation mean?
Estamate 75% of 4,023