kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

I have a bag of trail mix.half of the bag contains peanuts.1/4of the bag is chocolates candies, and 1/4of the bag is dried fruit. What is the probability that I
How does Weathering,erosion,and deposition present problems for people in New England
What is the unit rate if there are 1760 cal in eight servings
Is C4 photosynthesis the photosynthetic process used by some plants to survive in a hot dry climate, like the desert?
Which term refers to a group of human beings whose members identify with one another based on common ancestry and culture? A) clan B) minority C) ethnic group D
Elena has 22 coins that equal$3.85. What are the coins? My lil sis needs help with this please help. Thank you
Elena has 22 coins that equal$3.85. What are the coins? My lil sis needs help with this please help. Thank you
Translate this verbal description into an algebraic expression and then simplify: 60% of the product of one-twelfth y and two-thirds z
What underlying theme do the four molecular techniques share?
Is this expression x+2x+3 equivalent to the expression 3(x+1)