ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Mi hermana les da los papeles ________ A. al profesor B. del profesor C. a los profesores D. del los profesores
Judith lorber believes that gender is a social institution because it is:
20 Points! How can multiple representations of a system be graphed and how are you able to compare their key features?
What must break in order for water to change from solid to liquid to gas? what must break in order for water to change from solid to liquid to gas? covalent bon
The most abundant nutrient that the body and all foods are composed of is:
The movement of fluids between cellular compartments ________. the movement of fluids between cellular compartments ________. is regulated by osmotic and hydros
15) Very cold climates occur at Earth's North and South Poles because the polar regions
In greece, austerity measures undertaken to bring down the national debt triggered street demonstrations in 2011. how did later events play out?
Which quadrant is (8, -1) in? A) I. B) II. C) III. D) IV. you get brainliest if you answer
William is 3 years older than Charmaine.The sum of 3 times charmaines age and 2 times Williams age is 76.How old are William and Charmaine