alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! I DID ALL OF THEM EXCEPT FOR THESE!! I NEED HELP PLEASEEE!! IVE BEEN TRYING FOR HOURSSSSSSS D: #1 Solve: 8+4/5 (15+2x)=-12 What should we do fi
How about this questions: 2+3+4=____+3+4 9+2+7=9+2+____ Explain 4+5+2=9+2 pls.... thank you.
White light moves through a prism and separates into colors in the following order: red, orange, yellow, green, blue, and violet. Which of the following choices
oceanic water circulation systems are termed - Upwellings -atolls -ebbs -gyres -pulses
Convert the following unsigned binary integers to decimal and hexadecimal: 10011110
Which characteristics best describe O2(g) at room temperature? 1) no definite shape and incompressible 2) definite shape and compressible 3) no definite shape a
You throw a ball upward from ground level with initial upward speed v0.
Assume the work done compressing the He gas is -63 kJ and the internal energy change of the gas is 79 kJ. What is the heat loss or heat gain of this process?
Need help on thissss (:
A____is a composer’s musicalbmanuscript