mslife1951 mslife1951
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?

Respuesta :

hamislife232p03vya hamislife232p03vya
  • 04-01-2018
1 lb = 16 oz 

$5.28 ÷ 16

Answer = $0.33 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100