mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

If 2n=14 what Is 8n? I am really bad at algebra and I need to do my homework
Find the surface area of a rectangular prism with a length of 6.9mm, a width of 8.2mm, and a height of 14mm.
how many yards in 1/4 of a mile? Please help
How did rationing support the war effort in ww2?
How close to North Korea is Inchon?
what does imperialism mean?
What is the percentage increase from 200 to 280
What energy is transfomed that takes place you lifting a chair?
Donald Johanson, Tom Gray, and others discovered a hominid that lived in East Africa__________ million years ago and nicknamed her Lucy, whose scientific name t
what two developments in the late 1800s led to the decline of the cattle business ?