winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

How did the Nation of Islam influence the beliefs of Malcolm X?
Si yo fuera un artista famoso, creo que (1) (ser) pintor; (2) (pintar) cuadros llenos de vida. Pero... no sé, también (3) (poder) ser cantante; (4) (ten
“The wind screams with anger” personification or hyperbole?
which situation could cause an ecosystem to lose its equilibrium
how do covalent bonds differ from ionic bonds? A.) Electrons are shared in a covalent bond. B.) Electrons are transferred in a covalent bond. C.) Protons are
define the following as it is used in the book “The Things They Carried” by Tim O’Brienin the context of the book and use in an original sentence!
Rewrite the following thesis statement to make it more appropriate for an argumentative essay. I think that some teachers should base the majority of grades on
If parents stop smoking, how will that decision help their children Heath?
The equation y=5280x
What is the perimeter of the trapezoid with vertices Q(8, 8), R(14, 16), S(20, 16), and T(22, 8)? Round to the nearest hundredth, if necessary. units