PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

A food label contains all the information you need to make good choices about a product.
Dimples are dominant over no dimples; freckles are dominant over no freckles. John has dimples and freckles; his wife Kate does not. They have a son who has nei
Find the area of the triangle below.
What is classical liberalism, and what is its philosophy toward the economy, regulations, and relief? How do its followers see the role of government during bot
did farquhar achieve his goals of living the “larger life of a soldier”by attempting to destroy bridge in order to thwart the union forces?
Is history shaped more by Great Men (and Women) or by economic, political, environmental, and similar forces?
The way kim tackled tracy and chris, what does it suggest about her character.
Help help math is hard !
X³=27 Perfect Square Perfect Cube Irrational
A trader sold a watch for 15000 making a profit of 3000 what was his percentage profit?​