Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

please help meI don't get what the question is asking me​
What do we call alternating periods of growth and depression in an industry or economy? A economic recession B boom and bust cycle C prosperity index D product
1-2 (2x + 1) = 1 -(x-1 )​
Find the slope of the line with points: (-5, -8) and (3,8)
Give each trig ratio as a fraction in simplest form
Solve the system of linear equations using either substitution or the elimination method. y = 3x +5 X+y=1
state any two rights of women and children in relationships​
Of the following two gases, which would you predict to diffuse more rapidly? SO2 or CI2
If B is the midpoint of AC, what are the coordinates of C?
What is total distance traveled? What is the displacement (change in positions) ​