dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

_x + 5 = 3 (2x + 1); NO SOLUTIONHow would this be solved, so that there is no solution?​
As the United States grew, which of the following was not a part of that growth? A) An increase in the population of the western United States B) Native America
How much does party city charge to blow up balloons?
Mario has a rectangular prism completely filled with sand that has a base area of 85 cm² and a height of 15 cm. Mario pours all of its contents into a second re
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEMS
1/3 times the sum of a number and 2.6 is 4.9
what pair represents equivalent ratios 2/3,9/15 5/8,15/21 3/12,6/18 4/10,12/30 ?
Question 5 A scientist's work is never finished. After proving or disproving a hypothesis, it's common for scientists to conduct additional experiments to furth
Provide one advantage and one that is not considered an advantage of space telescopes?​
plzzzzz give me answer fast 三​