khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the statements is true about heating up air in the lower atmosphere
You are given a medical term and its meaning. The options break down the term into parts. Which option shows the correct decoding? hyperglycemia (excessive blo
If set A contains seven distinct numbers and set B contains three distinct letters, how many elements are in (A U B)?​
What was an outcome of the Compromise of 1877? O White militias used violence and intimidation to stop Republicans from voting. O Southern leaders publicly gave
[tex]-6 + 3x - 9x^{2}=-16[/tex]
a swimming pool is 10 feet and 14 feet long. A concrete border was poured that was 3 feet wide around the pool. Find the perimeter of the concrete walk.
Do all states have background checks for gun purchases.
4 people completed their work in one hours how will it take 3 peoples to finish it give your answer in minutes
How did the reference to the Declaration of Independence influence the meaning of the Gettysburg Address? O It warned Americans of making the same mistakes that
How many 4 digit numbers consisting of only the digits 2,4,6 and 8 are divisible by 4