vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

solve the system of equations using the substitution method pls show work 4x+y=7 3x+2y=9
Managing your resources requires: A spending what your earn, saving only when you have money left over, eating convenient fast food, B paying bills and taxes on
Human-to-human transmission of plague is usually by Group of answer choices unsanitary conditions. the respiratory route. dog flea. rat flea. wounds.
What is the main element that stars are made of?
2 Fall in the blanks The hare was eating The old man said, I am 3 The hare to the fire. 4. The angel put hare to Answer the following questions: 1. Who was the
how did northern Africa's location affect the development of itscivilations
Directions: Graph each equation by using the y-intercept and slope( make sure too show your work) FIRST QUESTION: y= -2/3x-1 y-intercept=____ Slope:____
Which choice is equivalent to √10*√5? A. 5√2 B. 25√2 C. 5√10 D. 2√5
Someone help?????????????
Helpppp someone please