jazzygar18p8132p jazzygar18p8132p
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

which is cheaper 6x8 tiles for 1.29 or 4x4 tiles for .99

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2018
- 48 = 1.29

- 16 = .99

16 × 3 = 48
 
3 × 0.99 = 2.97

That equals:

48 = 1.29

48 = 2.97

The cheaper one is 6×8 tiles for $1.29

Hope this helped☺☺

Answer Link

Otras preguntas

2. (20x4 – 4x3 + 12x2) = (4x2)
-2x+3y=-12 Can you show me how to work this problem?
It takes 28 pounds of seed to completely plant a 5-acre field. How many pounds of seed are needed per acre?
Which of the following is not one of Europe’s four major ethnic groups? A. Germanic B. Latin C. Basque D. Slavic
Definition:This is the central message of a story, poem, novel, or play that many readers can apply to their own experiences, or to those of all people.
Please help it’s just one lil question
Pure research becomes ___ when scientists develop a hypothesis based on the data and try to solve a specific problem
Write two sentences explaining how water is still water after it freezes.
Given 1 in = 2.54 cm, how many centimeters are in an average hand (9.50 inches)? ___ cm (3 Significant figures)
Pharmacists sometimes measure medicines in the unit of "grains," where 1 gr = 65 mg. The label on a bottle of aspirin reads "Aspirin, 5 gr." How many mg of aspi