jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Solve for c.-64 ≥ -103 - C​
PLS ANSWER FAST AND CORRECTLY
someone please help with this question
What factors shape our biosphere and the diversity of our different environments
Barry gets hurt at work and must go on disabililty for 4 months. On disability, the pay that Barry receives is 60% of his normal net pay. Barry should be fine i
Hejl Catering uses two measures of activity, jobs and meals, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for catering supplies
On January 1, 2013, Grant Corporation issued $600,000, 8%, 10-year bonds dated January 1, 2013, at 104. The bonds pay semi-annual interest on January 1 and July
What is the value of x in the equation -2.4x = 8.4? -20.16 -3.5 3.5 20.16
Luca is designing a propeller system that consists of 3 blades, each of which is identical. The blades are sectors of a circle that have radii of 4 inches and c
How do I solve this equation?