kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i need an answer asap
Divide. Write each quotient in simplest form. Please help I can't figure this out. 1 3/4 divided by 8 1/6 = 2 3/5 divided by 4 1/3 =
Which statement best describes military districts in the South during Reconstruction? Each state became a separate military district. A major general commanded
When storing used oil, it needs to be kept in ___________ containers.
PLEASEEEEE HELPPPP ASAPPPP FIND THE SLOPE
Read the excerpt from "On Becoming an Inventor" by Dean Kamen. Then Bart went off to college and I had use of the rest of the basement. I stopped doing photogra
help for 22.5 points
Which of the following is an example of a Durable good? A Volvo The rights to a song. O Dog training O A Twinkie
what is the difference between minerals and rocks? please answer as fast as possible it's for a test.​
John bought 3 bottles of an energy drink for $4.50. Write an equation relating the total cost y to the number of energy drinks bought x. *